Millised tehnilised detailid määravad, kas tegu on hea või väga hea binokliga?

Millised tehnilised detailid määravad, kas tegu on hea või väga hea binokliga?

Kevad on käes ja lindude rändehooaeg täies hoos. Seega on just nüüd ideaalne aeg teha mõnusaid väljasõite! Võid koos perega ette võtta näiteks lühikese matka mööda loodusradu, külastada mõnda vaatetorni või suunduda hoopis pikemale matkale läbi mõne meie kauni metsa.

Kaunis ja majesteetlik Eesti loodus pakub rohkelt hingematvaid vaatepilte ning tähelepanelikult vaadates ja kuulates võib märgata väga paljusid linde ja loomi. Et neid lähedalt näha, on hea kaasa haarata binokkel.

Binoklit ostes aga võib tekkida küsimus, kuidas valida rohkete mudelite seast välja see kõige parem. Selles artiklis selgitame, millele hea ja kvaliteetse binokli valikul tähelepanu pöörata.

1. ED-läätsed (eriti madala dispersiooniga klaasist) – vähem värvihälbeid ja selgem pilt

ED viitab ingliskeelsele terminile Extra-low Dispersion ehk tegemist on eriti madala dispersiooniga klaasist valmistatud läätsedega. Need on tipptasemel binoklite üks tähtsamaid omadusi.

Tänu neile on seadet kasutades näha vähem värvihälbeid – ebatäpsusi, kus valguse eri värvid koonduvad eri punktidesse. Tulemus? Teravam, kontrastsem ja tõetruumate värvidega pilt.

Kui soovid selgelt näha linnu iga sulge, on ED-läätsed möödapääsmatud.

2. BAK-4 prismad – parem valguse läbilaskvus ja teravam pilt ka vaatevälja nurkades

Enamik häid binokleid kasutab BAK-4 prismasid, mis on valmistatud baariumkroonklaasist, kuid ainult väga headel binoklitel on need kvaliteetselt töödeldud ja kaetud, et seda tüüpi prismade eeliseid võimalikult hästi ära kasutada. BAK-4 tagab järgmised omadused:

  • hea valguse läbilaskvus;
  • vähem valguskadu;
  • isegi pildi servad on täiuslikult valgustatud.

Võrdluseks, madalama kvaliteediga binoklites kasutatakse sageli BK-7 prismasid, mille pildil võivad olla tumedamad või udusemad nurgad.

3. Täielik mitmekordne kate – maksimaalne kontrast ja heledus

Binokkel, mille kõik optilised pinnad on täielikult kaetud mitmekordse kattega (ingl: Fully Multi-Coated), tagab maksimaalse valguse läbilaskvuse.

See on eriti tähtis vähese valgusega tingimustes, näiteks koidikul või õhtuhämaruses. Sellised katted vähendavad ka pimestamist ja parandavad kontrasti. Heal binoklil võib olla ainult osaline kate, samas kui väga headel binoklitel võib igal klaasipinnal olla isegi mitu spetsiaalset kattekihti.

4. Lämmastikuga täidetud – kaitse udu ja niiskuse eest

Parim aeg lindude vaatlemiseks on varahommik. Sel juhul tuleb kasuks, kui binoklil on lämmastikutäidis. Sel juhul on seadme sees olev õhk niiskusvaba ja see tagab, et binokli sisemised läätsed ei muutu uduseks.

See omadus on väga tähtis loodusvaatlejatele, jahimeestele ja reisijatele, kes puutuvad sageli kokku järskude temperatuuri- või niiskusmuutustega. Lämmastikutäidis eristab suurepäraseid binokleid lihtsalt veekindlatest.

5. Vee- ja põrutuskindel disain – töökindlus eri tingimustes

Tipptasemel binoklid ei ole tavaliselt mitte ainult vee-, vaid ka põrutuskindlad. Need on valmistatud vastupidavatest materjalidest, näiteks magneesiumisulamist, ja korpus on kaetud kummiga, et tagada parem kaitse ja mugavus seadme käeshoidmisel.

Tänu sellele saad binoklit kasutada ka ekstreemsetes tingimustes, muretsemata kahjustuste pärast.

6. Laiem vaateväli ja väiksem fookuskaugus

Kõrgema kvaliteediga binoklitel on sageli laiem vaateväli, mis tähendab, et näed seadet liigutamata korraga rohkem. Samuti võimaldavad need keskenduda lähemal asuvatele objektidele, mis on tähtis siis, kui jälgid lähedalt loomi või linde.

Kokkuvõte

Binoklit valides on tähtis arvestada nii seadme suurenduse ja objektiivi läbimõõduga, aga ka kasutatavate tehnoloogiatega, mis mõjutavad märkimisväärselt pildikvaliteeti ja vaatamismugavust.

Igapäevasteks loodus- ja linnuvaatlusteks on suurepärane valik BAK-4 prismade, mitmekihilise katte ja lämmastikutäidisega binoklid. Need tagavad selge pildi eri ilmastikutingimustes.

Nõudlikumatel kasutajatel soovitame aga valida mudel, millel on lisaks ka ED-läätsed ja faasiparanduskate, sest need tagavad täiusliku pildi teravuse, kontrasti ja täpsed värvid ka keerulistes valgustingimustes.

Toome Sulle siinkohal meie tootevalikust välja 4 binoklit, millel on kõik ülalmainitud omadused.

  1. Helios Mistral WP6 8x42 ED

  2. Celestron TrailSeeker ED 8x42

  3. Bresser Condor 8x56, UR-kattega

  4. Celestron SkyMaster Pro ED 20x80

Kvaliteetse binokliga saab igast vaatlushetkest unustamatu kogemus, olgu selleks siis matk looduses, lindude jälgimine või mägimaastiku nautimine.

Oled alati oodatud külastama meie kodulehte – teleskoobid.ee.

Soovime Sulle ilusaid hetki looduses!

Sinu Teleskoobid.ee

Sa ei leidnud seda, mida otsisid? Tuleme Sulle appi.

Kui Sul on küsimusi, võta meiega julgesti ühendust!

Võta ühendust

Sa ei leidnud seda, mida otsisid? Tuleme Sulle appi.

Kui Sul on küsimusi, võta meiega julgesti ühendust!

Võta ühendust