Otsi oktoobritaevast üles palja silmaga nähtav hele komeet!

Otsi oktoobritaevast üles palja silmaga nähtav hele komeet!

Alates 12. oktoobrist kuni kuu lõpuni on mitmel pool maailmas nähtav komeet Tsuchinshan-ATLAS. Baltimaades saavad inimesed seda õhtuti näha ka palja silmaga: alates kella 19-st madalal horisondi lääneküljel, hiljem edelaküljel, vahendab BNN.

Läti Astronoomiaühingu (LAB) sõnul avastati Tsuchinshan-ATLAS (C/2023 A3) 9. jaanuaril 2023 Hiinas Tsuchinshani observatooriumis ja sellest sõltumatult 22. veebruaril 2023 ka Lõuna-Aafrikas robotteleskoobiga ATLAS. Siit ka nimi Tsuchinshan-ATLASE komeet.

Selle aasta 27. septembril asus komeet Päikesele kõige lähemal (58 miljoni km kaugusel). Päikese kuumuse mõjul muutus komeet heledamaks ja selle saba pikenes. 12. oktoobril on komeet Maale kõige lähemal (70 miljoni km kaugusel). See ongi vaatluseks parim aeg. Oktoobri lõpuks eemaldub komeet juba Maast ja Päikesest ega ole siis enam nii hele.

Komeedid koosnevad kividest, tolmust ja jääst. Kui komeet Päikesele läheneb, hakkab jää sulama ja aurustuma, komeedi tuuma ümber moodustub tolmust ja gaasidest koosnev kest. Komeete iseloomustab ka saba. Heledad komeedid ilmuvad meie vaatevälja keskmiselt iga 15–20 aasta järel. Meie kandis nähti heledaid komeete viimati 1996. aastal (Hyakutake komeet) ja 1997. aastal (Hale–Boppi komeet). Lõunapoolkeral rõõmustasid vaatlejad väga ereda komeedi McNaught üle 2007. aastal ja komeedi NEOWISE üle 2020. aastal.

Rahvusvaheline Astronoomiaühing (International Astronomical Union) nimetab komeete avastajate järgi. Viimastel aastatel on komeete tuvastatud üha enam spetsiaalsete teleskoopide või kosmoselaevade abil, mistõttu on need komeedid saanud vastavate vaatluskeskuste, teleskoopide või kosmoseaparaatide nimed.

Sa ei leidnud seda, mida otsisid? Tuleme Sulle appi.

Kui Sul on küsimusi, võta meiega julgesti ühendust!

Võta ühendust

Sa ei leidnud seda, mida otsisid? Tuleme Sulle appi.

Kui Sul on küsimusi, võta meiega julgesti ühendust!

Võta ühendust