Erinevalt tavalisest valgusest on polariseeritud valgusel valguslainete eelistatud võnketasand. Polariseeritud valgus toob välja anisotroopsed objektid, mille jälgitavad omadused sõltuvad suunast "uues valguses": kristallid, aga ka loomakarvad, suled, lihased, närvikiud ja taimsed rakuseinad, millel on oma biomolekulide eelistatud suund, lasevad Sul nüüd näha ka struktuure, mis on tavalises heledas vaateväljas peidetud. Polariseeritud valgusega tehtud pilte iseloomustavad sageli fantastilise värvid. Polarisatsioonimikroskoope kasutatakse eelkõige mineraloogias, geoloogias, bioloogias ja meditsiinis.
Objekti suuna muutmiseks kontrollitud moel, on Science MPO 401-l ümmargune, reguleeritava keskkohaga, kraadiskaalaga ja täielikult pöörlev proovilaud. Valgustus- ja vaatlusosas on näiteks dimmeriga halogeenvalgusti (20 W), välja diafragma (kasutatakse Köhleri valgustuse saavutamiseks), 360° pööratav polarisaator (polariseeritud valguse tegemiseks), objektiivide tsentreerimisvahendid ja analüsaatori kinnitus (polariseeritud valgusega analüüsimiseks). Analüsaatori kinnitus on mõeldud selleks, et lisada seadmele 360° pööratavat analüsaatorit ja lisavarustusena pakutavaid osi (Bertrandi lääts konoskoopia jaoks; kvartskiil, » plaadi ja »/4 plaadi jaoks, mida kasutatakse eriliste värviefektide saamiseks). Lainurkokulaarid (WF10x), mis on samuti saadaval lisavarustusena, asetatakse trinokulaarpeale 30° kaldega. Neil on võimalik reguleerida nii silma kaugust kui ka dioptrit. Kuvatavad pildid on eredad, tõetruude värvidega, teravad ja detailirikkad.
Peale eelpool mainitud lisade ja okulaaride on MPO 401-l ka jagav okulaar (WF10x), iirisega Abbe kondensaator, spetsiaalseid polarisatsiooniobjektiivid (4x, 10x, 40x sissetõmmatav, 100x õliga sissetõmmatav), filtrid (sinine, lihvklaas) ja immersioonõli.